Операцията е най-важният елемент на лечението на рака на гърдата. Тя често е последвана от лъчетерапия, целяща да намали риска от локален рецидив в гърдата, гръдната стена и/или близките лимфни възли.
Лампектомията представлява отстраняване на раковата бучка с известно количество здрава тъкан около нея. Квадрантектомията е по-стар хирургичен под-ход, при който се отстранява онази четвърт от гърдата, в която е раковата бучка. Лампектомията и квадрантектомията обикновено се последват от лъчетерапия на близките тъкани – зоната около отстранената тъкан и понякога на прилежащите лимфни възли. Целта на лъчетерапията е да възпрепятства рецидив. Лъчетерапията винаги е част от лечебния пакет, включващ лампектомия/квадрантектомия, като ролята ѝ е да повиши шансовете за запазване на гърдата. За съжаление това не винаги е възможно.
Мастектомията представлява хирургично премахване на цялата гърда. Понякога е възможно тя да се възстанови със силиконов имплант или със собствена тъкан. Макар и по-рядко, лъчетерапия може да се наложи и след мастектомия.
Ракът на гърдата често засяга съседните лимфни възли. Обикновено тези в подмишницата са първите, в които можем да открием ракови клетки. Когато се установи такова развитие на заболяването, се предприема операция, наречена лимфна дисекция. Модерният подход е да се извадят първоначално един или няколко лимфни възли, в които ракът потенциално би метастазирал първо, и само ако в тях бъдат открити ракови клетки, да се довърши операцията с дисекция на цялата подмишница. Тази ограничена операция се нарича биопсия на сентинелен лимфен възел. Обикновено биопсията на сентинелния лимфен възел и аксиларната дисекция се правят по време на операцията на гърдата, но в редки случаи могат да бъдат направени като отделна процедура.
И лампектомията, последвана от лъчелечение, и мастектомията дават на пациент-ката сходен шанс за излекуване на рака. Предимствата и недостатъците на двата подхода в конкретния случай трябва да бъдат обсъдени с хирурга и лъчетерапевта. Лъчетерапията след операция се назначава, за да се намали риска за локален рецидив в гърдата, на гръдната стена и в района на близките лимфни възли. При някои високорискови форми на рак на гърдата, лъчетерапията също така подобрява и преживяемостта след диагнозата.
Какво следва след операцията
След определени хирургични интервенции при рак на гърдата се извършва изследване на отстранената ракова тъкан. Това помага на медицинския екип да определи вероятността от рецидив и най-доброто допълнително лечение, което може да включва лъчетерапия, химиотерапия, антиестрогенна терапия и/или таргетна (прицелна) терапия. Ако пациентите отговарят на условията, възможно е приложение на определени нови лечения чрез включване в клинични изпитвания.