Интервю с проф. д-р Асен Дудов за Лидер.бг
Днес, в рубриката „По стъпките на здравето“, имаме огромното удоволствие да Ви срещнем с един изключителен професионалист, лекар и човек, отдаден на мисията си да помага на хората – проф. д-р Асен Дудов, началник на Клиниката по медицинска онкология и медицински директор в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост.
Проф. Асен Дудов е един от водещите медицински онколози в България с богат професионален опит в диагностиката и системната лекарствена терапия на солидните тумори, като рака на млечната жлеза, храносмилателния тракт, простатата, уротела, белия дроб и други.
Работи основно в сферата на биологичното лечение на рака /имунотерапия, таргетна терапия, лекарства – конюгати и др./, дълги години работи за преодоляването на лекарствената резистентност при противотуморни лекарства. Неговите клинични интереси са съсредоточени върху клинични изпитвания от Фаза I до Фаза IV, биологична терапия на солидните тумори, иновативни методи за контрол върху рака.
Проф. Дудов е началник на Клиниката по медицинска онкология и медицински директор в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, София, от 2015 г. Преди това е бил началник на Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ (2011-2015 г.), а кариерата му започва в СБАЛОЗ София-град, където последователно заема позиции от лекар-ординатор до директор на лечебното заведение и доцент (1990-2011 г.).
Проф. Дудов е завършил медицина в Медицинска академия, София, през 1989 г., след което придобива специалности по Вътрешни болести, Онкология, Клинична фармакология.
Защитава докторска степен през 2003 г. Избран е на академичната длъжност „доцент“ през 2004 г, а през 2014 г. е избран за професор. Дълги години е член на катедрата по Медицинска онкология, нуклеарна медицина и лъчелечение към МУ София.
Специализира във водещи световни медицински институти, като Сейнт Джоунс Колидж в Оксфорд, Институт „Жул Борде“, Брюксел, Тораксклиник, Хайделберг, Масачузетс Дженерал Хоспитал и Харвард Медикал Скул в САЩ.
Проф. Дудов има значителен принос към научната общност с над 138 публикации в български и международни издания. Редовен съавтор е на книги, фокусирани върху мултидисциплинарния подход в онкологията.
Председател е на Българското онкологично научно дружество (БОНД) повече от 14 години и активно участва в изготвянето на национални стандарти за системно противотуморно лечение. Член е на редица международни научни дружества, включително Европейското дружество по медицинска онкология (ESMO), Американското дружество по клинична онкология (ASCO), Европейската организация за изследване и лечение на рака (EORTC), Американската асоциация за изследване на рака (AACR). Член е на Международния съюз за контрол върху рака /UICC/ и негов представител за България.
Здравейте, Проф. Дудов! Радваме се днес да Ви посрещнем като наш гост. Вашата детска мечта ли беше да станете лекар или по-късно избрахте медицината за Ваш път на развитие и защо се насочихте именно към онкологията?
Странното е, че наистина от дете съм мечтал да стана лекар и единствено лекар. В някаква степен може би за ужас на моите родители, които си представяха моето развитие по съвсем друг начин. Но така или иначе това беше и мечта, и желание, и някак усещането, че не искам нищо друго и това е предначертаното ми развитие.
Подобно беше и моето насочване към онкологията, която прикова интереса ми още със започването на моето следване по медицина и буквално я търсех във всяка една от специалностите, които изучавахме. Естествено, нейната динамичност и огромното предизвикателство, което тя поставя пред всеки лекар, вероятно са били някои от нещата, които са ме насочили към нея, но ужасно ме завладяваше в онкологията възможността да се повлиява по изключително активен, понякога дори драматичен начин, и организма на човека, и неговото състояние.
Живеем във времена на бързи промени, които засягат всяка една област на живота ни, включително и медицината. Как се промени онкологията през годините и близо ли сме до момента, в който ракът ще бъде овладян?
Онкологията от самото начало, в което започнах да я практикувам, от 1989 година насам, се промени изключително много. Развитието беше драматично, защото започнахме с това, което предлагаше тогава онкологията – класическата химиотерапия, с нейните алкилиращи и антиметаболитни лекарства, за да може през десетилетията да стигнем до редица иновативни методи на ендокринна терапия, до уникални химични съединения, които също промениха съдбата на болните, и да влезем в сферата на биологичната терапия, която започна с така наречените таргетни или както ги наричат още прицелни лекарства, които избирателно да поразяват тумурните клетки и, разбира се, да дават много по-добър ефект от класическата химиотерапия.
Другата изключително голяма и нова крачка е имуноонкологичното лечение, тъй като имунотерапията също промени съдбата на огромна част от тези пациенти, включително и може би основно с напреднало заболяване. Използват се и други съвременни методи и лекарства.
Това даде възможност ракът в огромна степен да се превърне в едно хронично и контролируемо заболяване. И даже аз понякога обяснявам на хора, които все още живеят със стигмата, че ракът е равен на смърт, което отдавна не е така, че всъщност няма човек на тази планета, който да се излекува от диабет или да се излекува от инфаркт, но има около 8 от 10 пациента, които са се излекували напълно от рак.
Срещаме се в началото на ноември – месецът, посветен на мъжкото здраве. Защо има цял месец, посветен на повишаването на информираността и профилактиката при рак на простатата? Какви са мащабите на това заболяване в световен мащаб и в България?
Бих казал, че е по-скоро обратното. Не трябва да се чудим защо има цял месец за повишаване на информираността и профилактиката, а по-скоро да кажем, че един месец не стига и това трябва да е практика през цялата година. Жените вече са информирани, знаят и редовно следят гърдите си, което дава и възможност за много ранно и успешно лечение на рака на млечната жлеза. При мъжете също има орган, при който може рано да се установи заболяване и ако има наличие на такова, да се предприеме лечение, което не само да ги излекува напълно, но и да остави възможността за запазване на потентността и съхраняването на нервите, отговорни за задържането на урината.
Този процес отне няколко години, в които ние получихме най-съвременни възможности за лечение на рака на простатата, включително в метастатичен стадий, където можем да контролираме болестта не само с години, а често пъти дори с десетилетия, така че тя да не съкрати естествения оставащ биологичен живот при тези мъже.
А Movember е месец, в който наистина ние трябва да ангажираме вниманието на всички мъже с това, че едно просто даване на кръв от вената, така както се взема обичайно за изследване за всички други неща в клинична лаборатория, ни дава стойностите на един маркер, един показател, наречен простатно-специфичен антиген (PSA), и е важно всички мъже веднъж годишно да направят този бърз кръвен тест.
Ако се намери завишена стойност на PSA, следва да се направи незабавна консултация с уролог или медицински онколог, които най-правилно ще подскажат следващите стъпки на действие. Най-често те са магнитен резонанс на малкия таз и ако на него има някаква тревожна находка, се прави биопсия, за да се докаже или отхвърли злокачествено заболяване, а при наличието на такова, има много успешни лечения, които трайно водят до пълно излекуване на болните.
А иначе мащабите на болестта и в световен мащаб, и в България са огромни, защото това стана най-честият рак при мъжете.
Отговорни ли са мъжете, когато става дума за здравето им? Кои са основните бариери, които трябва да се преодолеят, за да се подобри процентът на ранното диагностициране на това заболяване?
Всеки човек е отговорен за здравето си. Все повече се увеличава процентът на мъжете, които го осъзнават, особено при нашето застаряващо население, когато наборите започват да споделят един на друг.
Обикновено мъжете свързват изследването на простатата с приеманото за унизително туширане през ануса и други методи, които биха могли много рядко да се наложат, но те останаха далеч в миналото, когато нямахме други критерии. Ето защо пак подчертавам, че е важно ежегодното кръвно изследване на PSA, което отнема 2-3 минути.
Какви симптоми най-често алармират мъжете за проблеми с простатата?
Когато се стигне до симптоми, значи заболяването в някаква степен вече се е развило и предизвиква смущение в уринирането, което най-често се припокрива с доброкачественото разрастване на простатата. Важното е мъжете, ако имат някакви симптоми, дори най-дискретни – трудно започване на уринирането или наличието на мътна урина за дълго време, или наличието на капка кръв в началото или края на уринирането – незабавно да потърсят медицински онколог или уролог, за да може да се отхвърли рак на простатата или някакво друго заболяване, което да е свързано с мъжката отделителна и полова система. Разбира се, може да има и късни симптоми, като болки някъде в тялото. Бих казал, че почти всичко е възможно да се усеща, но това е когато заболяването вече е превзело целия организъм, пациентът е чакал години и заболяването се е прехвърлило в костите – това, което ние наричаме метастазиране, а хората наричат разсейки. И тогава тези разсейки в скелета могат да болят и в раменете, и в кръста, и в краката, и къде ли не, дори да доведат до спонтанни счупвания. Разбира се, безумно е да се стига до такива усложнения, когато всичко това може да се предотврати с еднократно годишно изследване на PSA.
Освен рака на простата, ракът на белия дроб и на дебелото черво са другите онкологични заболявания, които най-често засягат мъжете. Кои са симптомите, които алармират за този вид заболявания и които не бива да бъдат пренебрегвани?
Всяка една болест може да се развие при мъжете. Освен рака на простатата, който води класацията, и разбира се последващите го рак на белия дроб и дебелото черво. Всичко, включително рак на млечната жлеза, за който често се забравя, а той протича много тежко при мъжете и за разлика от жените, нерядко краят е фатален, тъй като често не се и мисли за това. Диагнозата се поставя късно, заболяването е в стадий на разсейване, а и самото протичане по принцип е по-усложнено.
Всяка форма на рак може да се открие. Може да се открият мозъчни тумори, може да се открият тумори на панкреаса, които изключително много зачестиха в последните 5-6 години. Ракът на стомаха, за съжаление, в последното десетилетие се завърна с пълна сила, след като в миналото беше започнал да намалява своя брой и при двата пола. Той започна да се развива често, така че всеки стомашен дискомфорт трябва да бъде последван от изследване с апарат, наречено гастроскопия, за да се отхвърли рак на стомаха, а не да се дават лекарства, потискащи солната секреция, и по този начин да се маскират симптомите на рака на стомаха понякога за няколко години, когато е абсолютно невъзможно болестта да се повлияе, така че всеки дискомфорт и всеки страх, че дадено нещо може да е раково заболяване, лично за мен е сигнал за мъжете да отидат незабавно при медицински онколог.
Ранното диагностициране е най-добрият шанс за успех при онкологичните заболявания, но кои са най-съвременните методи за лечението им и как променят те процента на преживяемост днес? Достъпни ли са те за пациентите в България?
Разбира се, колкото по-рано се диагностицира както рака на простатата, така и всеки рак в човешкото тяло, толкова по-големи са шансовете за пълно и бързо излекуване при най-малка травматичност за пациентите, така че е важно, и го казвам за пореден път, всеки, който се съмнява за развитие на раково заболяване, първо да се обърне към медицински онколог, който да определи неговия план за диагностика, и ако се докаже онкологично заболяване, лечението да започне в максимално ранен етап.
Сега вече има възможности, освен класическата хирургия, лъчелечение и химиотерапия с цитотоксични лекарства, да се провежда имунотерапия, да се провежда прицелно лечение, съвременна ендокринна терапия, лекарства, конюгати, различни ваксини и много други иновативни методи на лечение, които заедно или в определена последователност водят при ранните стадии до пълно излекуване. И пак искам да повторя, че напълно излекуваните са 8 от 10 заболели, а при тези, които имат напреднала болест, особено при някои локализации, сред които и рака на простатата, преживяемост за много години, при това с едно отлично качество на живот, е постижима.
Какво е влиянието на начина ни живот върху развитието на онкологичните заболявания и кои са нещата, които са в наши ръце, за да намалим риска от тях?
Начинът на живот в съвременния индустриален свят безспорно оказва влияние със своята химизация, със своята забързаност, със стреса, който наистина не трябва да се пренебрегва, и това оставя своя негативен отпечатък върху здравето на хората. Разбира се, такива фактори, които могат да се коригират като тютюнопушене, наднормено тегло, консумация на алкохол, обездвижване, приемане на лекарства, които не е необходимо или са самоназначени от някои хора, са някои от факторите, които безспорно е доказано, че водят до увеличение на раковите заболявания.
Също така има редица ваксини, които помагат да се избегнат цели групи от ракови заболявания, например ваксините срещу човешки папиломен вирус, които предпазват и мъжете, и жените, и би трябвало масово да се прилагат при всички деца, но антиваксърските настроения в България са доста тежки, което в някаква степен може би е показателно за това, че няма достатъчно информативни кампании по въпроса. Други ваксини, като например ваксинацията за хепатит, която се извършва още в детска възраст, предпазва от развитието на хепатит B и C, защото тези два хепатита водят до развитието в годините на цироза, а на фона на цироза се получава първичния рак на черния дроб.
Това са нещата, които зависят изключително и само от нас, за да намалим риска от рак. А иначе, съвременното индустриално общество ни позволява да живеем по-дълго и съответно да се получи тази спонтанна генетична мутация, която представлява ракът, така че ако всеки живее достатъчно дълго, ще се срещне със своя рак, но това не трябва да се приема като присъда. Както казах по-рано, това е нещо обичайно и трябва да бъде установено навреме, за да има и адекватно лечение, също приложено навреме, за да бъде достатъчно успешно.
Как очаквате да се промени онкологията в следващите години? Какви иновации и нови технологии предвиждате в областта на диагностиката и лечението на рака в бъдеще?
Много трудно е да се каже какви ще бъдат иновациите в онкологията през следващите години, защото промените се случват толкова бързо, че от началото на годината до нейния край голяма част от онкологичните терапии или методи имат изменение. Сега буквално след всеки 6 месеца има някакви промени, които влияят на диагностиката или лечението на онкологичните пациенти.
Много фактори и съпътстващи специалности се включиха в лечението на рака, като генетиката, молекулярната биология, нуклеарната медицина, математиката. Не на последно място изкуственият интелект, който също започна да играе роля в лечението в онкологията, но не трябва да се забравя, че винаги има един фактор, който остава изключително важен и бих казал решаващ за това как ще се развие едно лечение. Това е опитният медицински онколог, който е диригентът в този мултидисциплинарен оркесър, в който участват още лъчетерапевтът, патологът, хирургът и другите колеги, с които общо се решава диагностичният и лечебен алгоритъм на пациентите.
В края на нашия разговор, какво послание бихте отправили към читателите на Лидер.БГ?
Първо искам да благодаря за това, че вие като медия се заемате с една тема, която бих казал, че в голяма степен е просветителска. Точно от това имаме нужда при рака, защото имаме изключително много инструменти за поведение, за лечение, за диагностика, но трябва някак хората да бъдат убедени, че трябва активно да търсят, при това правилните специалисти. Посланието ми е именно това – правилните специалисти са медицинските онколози, а мъжете трябва да ходят да дават за 2 минутки годишно кръв, за да се изследва простатно-специфичният антиген и така те да изживеят своя биологичен живот без наличието на рак на простатата. А на екипа на Лидер.БГ желая много здраве и много успех в тяхната мисия, и се надявам с общи усилия това да доведе до резултати за българското население!