От 10 до 12 май 2024 г. в София се проведе Единадесетата годишна научна конференция на Българската асоциация по медицинска онкология (БАМО) на тема „Защо е нужно да говорим повече за онкофертилитет? Качество на живот при пациенти със солидни тумори: Предизвикателства от реалната практика”. Тридневният форум, който бе организиран с подкрепата на Българското онкологично научно дружество (БОНД), привлече интереса на над 200 души от цялата страна – медицински специалисти от различни специалности, представители на фармацевтичната, научна общност и студенти по медицина. Лекторите бяха близо 40 от водещи лечебни заведения в страната – УСБАЛО-София, НСБАЛХЗ, ВМА, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, УМБАЛ „Света Марина“, КОЦ Пловдив, КОЦ Бургас, МБАЛ „Надежда“, Аджибадем Сити Клиник Младост, Ажибадем Сити Клиник Варна, МБАЛ „Сердика“, УМБАЛ „Софиямед“, МБАЛ „Св. София“, УМБАЛ „Пълмед“, Болница за рехабилитация и продължително лечение „Блокс“.
Основен фокус на конференцията бяха две научни сесии – „Онкофертилитет – защо продължаваме в тази посока?“ и „Пациентът – в центъра на онкологичното решение“, а най-новите постижения в областта на лекарственото лечение при солидни тумори бяха представени в рамките на 13 симпозиума.
При откриването на форума председателят на БАМО д-р Мила Петрова се обърна към колегите си с думите:
„Онкофертилитетът е проблем, който все още не познаваме достатъчно добре, а България изостава много по отношение на световните тенденции. Това е изключително комплицирана тема, за която трябват добре подготвени специалисти – хора, които знаят какво правят и са единни – да са един екип, защото, ако една брънка не е на мястото си, целият процес може да пропадне. Пропада не само бъдещето на пациента да има деца, но пропадате и вие, защото една надежда е провалена.“
По отношение на качеството на живот при раково болните д-р Петрова отбеляза:
„Изключително важно е първо да поставим пациента в центъра на нашето лечение, след което всички медицински специалисти от различни сфери, трябва да се обединим, за да може този човек да бъде здрав, да може да продължи да води своя нормален начин на живот. За да бъдат пациентите със солидни тумори добре обгрижени, е необходимо всички специалности от сферата на медицината да си подадат ръка и да работят заедно.“
Конференцията започна с минута мълчание в памет на проф. Юлиан Райнов, който почина миналата година.
“Това е един от учителите в моята работа. Човек, който е бил винаги в помощ на БАМО. Човек, който със своето знание, със своите качества е допринесъл много за медицината, за клиничната хематология и онкологията“, каза д-р Мила Петрова в знак на почит пред паметта на проф. Райнов.
Единадесетата годишна научна конференция на БАМО се реализира с подкрепата на Astellas, AstraZeneca, Bristol Myers Squibb, Eli Lilly, Merck, MSD, Novartis, Pierre Fabre, Ewopharma, Medison, Pfizer, Roche, Teva, Bayer и Takeda.