Photo credit: www.worldcancerday.org
Като член на UICC (Union for International Cancer Control), Българското онкологично дружество ще отблежи Световния ден за борба с рака (4 февруари), включвайки се в международната кампания, която организацията инициира ежегодно.
Инциативата стартира през 2000 г., като постепенно се превръща в световно движение, обединяващо множество отделни активности и събития по света, целящи намаляване на глобалното въздействие на рака.
Подобно на миналата година, и тази година кампанията се провежда под надслов „Close the care gap”, чиято цел е да адресира причините за неравния достъп до онкологични грижи, както и да подчертае силата на възможностите, които заедно можем да създадем за елиминирането на тези неравенства.
Фокусът на кампанията през 2022 г. беше свързан изцяло с разбирането и признаването на неравния достъп до онкологични грижи по света и факта, че:
- този неравен достъп струва човешки животи;
- търсещите лечение за рак срещат бариери на всяка крачка;
- доходите, образованието, местоположението и дискриминацията въз основа на етническа принадлежност, пол, сексуална ориентация, възраст, увреждане и начин на живот са само малка част от факторите, които могат да повлияят негативно на грижите;
- неравенствата са навсякъде, но това подлежи на промяна.
Тази година кампанията насочва вниманието към обединяване на усилията за решаване на проблемите с неравния достъп до онкологични грижи и предприемане на действия в тази посока както на международно, така и на национално и дори личностно ниво.
В рамките на месец февруари БОНД ще използва социалните си мрежи, споделяйки информация, свързана с тежестта на раковите заболявания върху обществото и последствията от неравния достъп до онкологични грижи, спомагайки за допълнително разпространяване на посланията на кампанията „Close the care gap”.
„Живеем във времена на колосален научен напредък в медицината и технологиите. На фона на този напредък е недопустимо да имаме неравен достъп до съвременни и качествени онкологични грижи и терапии. Тази кампания е една малка стъпка от многото стъпки, които трябва да извървим към подобряване на грижите и достъпа на онкологичните пациенти до тях.“, сподели проф. д-р Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество.
Можете да намерите повече информация за кампанията на www.worldcancerday.org, като при желание и възможност бихте могли да се включите активно в нея чрез различните форми за участие, описани на уебсайта.
————————————————-
Очаква се до 2040 г. броят на новите случаи на рак в света да нарасне до 30 милиона. Същевременно над 40% от смъртните случаи от рак (4,4 милиона) по света са причинени от променливи и следователно предотвратими рискови фактори (напр. консумация на алкохол, употреба на тютюн, висок индекс на телесна маса).
При ранно диагностициране и започване на лечение потенциално всяка година могат да бъдат спасени допълнителни 3,7 милиона живота чрез прилагане на подходящи стратегии за превенция, включително ваксинации, ранно откриване и навременно лечение на ракови заболявания, особено за често срещаните видове рак като рака на млечната жлеза, маточната шийка, колоректалния рак и рака на простатата, които представляват близо една трета от всички случаи на рак и над една трета от всички смъртни случаи от рак по света.